Stavba plotu

Ploty, pletivo, plotové sloupky, panely, brány, branky, posuvné brány, kované ploty, průmyslové ploty. Vše dovezeme rychle a kdekoliv.

Stavba plotu

Stavba plotu svépomocí je v podstatě jednoduchá záležitost, ovšem jen v případe, že dodržíme základní pravidla, aby náš plot splňoval požadavky na něho kladené. Nejprve musíme stanovit průběh stavby plotu a musíme dbát na hranice našeho pozemku. Vzdálenost medzi plotovými sloupky má být asi 2,5 - 3,0 m. Vzpěry potřebujeme na sloupku na začátku a na konci, na každém rohu plotu a u zvlášť dlouhých plotů na rovné straně každých 25m. Dále pak u sloupků branek nebo dvoukřídlých bran.
 

Montáž dráteného plotu

Vyhloubíme první základovou díru (cca čtverec 30x30 cm + dále stačí díra vrtákem 150mm - hloubka nejlépe 80 cm) a dbejme, aby spodní držák po napnutí drátu ve sloupku plotu byl co nejníže nad zemí.
Montáž dráteného plotu
Rýčem vyryjeme hlínu na hloubku asi 20-30 cm a dále jednoduše vrtáme. Ušetříme čas, sílu a hodně betonu. Vrták na díry dodáváme o průměru 150 mm - viz. menu: Doplňky a pomůcky k oplocení
 
Vrták
Připravenou díru vyplníme betonem a zabudujeme první sloupek plotu.
Montáž dráteného plotu
Pro úspěšný průběh stavby plotu je důležité aby jsme krajové a rohové plotové sloupky plotu opřeli o vzpěru. Úhel, pod nímž se vzpěra upevní, má souhlasit se směrem, jak drátěný plot probíhá. Proto namontujeme vzpěru volně a na straně, na níž dosahuje na zem, vykopeme druhý základ, zalijeme betonem, vzpěru zapustíme a pevně našroubujeme na plotový sloupek. Postup opakujeme u konečného sloupku a pomocí vyrovnávací šňůry tažené horním držákem napnutí stanovíme přesnou hloubku a výšku mezisloupku. Zabetonujeme plotové sloupky, jak je popsáno.

Obrázek zde je symbolický, vzpěry se ke sloupkům obvykle připevňují pomocí šroubu a ne pomocí objímky.
Montáž dráteného plotu
Napínací drát upevníme napevno omotáním kolem plotového sloupku na začátku nebo konci vypínaného úseku plotu. Na druhém konci plotu, obvykle max. po 25-ti metrech připevníte napínák.
Napínak drátu upevněte nahoře, u paty a uprostřed prvního nebo posledního sloupku plotu pomocí kusu napínacího drátu. Napínáky se používají vždy po délce asi 25m, případně na každý úsek od začátku k rohu, případně brance nebo bráně. Stačí asi 50 cm dlouhý napínací drát, který omotáte kolem sloupku a pevně zauzlujete. Druhým koncem drátu provlékněte napínák a opět  zauzlujete. Napínák může být asi 10-20cm od sloupku.
Obrázek zde je symbolický, objímky nedodáváme, nejsou potřeba.
Montáž dráteného plotu
Napínací drát na jednom konci upevněte napevno omotáním kolem sloupku a na druhém konci pak odřízněte ( podle délky plotu + cca 10 cm), nasaďte do trnu napínače drátu a pomocí klíče vypněte.
První obrázek zde je symbolický, objímky nedodáváme. Je zde vyobrazeno nasunutí konce nap. drátu do napínáku.
Napinák Napínání drátu

Vypnutý napínací drát umístěte do držáků na všech sloupcích mezi prvním a posledním sloupkem.
Držák drátu
Napínák opět vypněte šroubovým klíčem.
Napínání drátu
Plotové pletivo na začátku a po vypnutí také na konci připevněte ke sloupku pomocí vázacího drátu. Pletivo vázacím drátem obmotáte odzhora dolů kolem sloupku, drát provlékněte každým okem.
Pletivo z drátěných ok odrololujte přes celou délku plotu a horní a spodní konce ohněte vzhůru a kolem napínacího drátu.
Montáž dráteného plotu

Aby stavba plotu splňovala to, co od ní očekáváme a aby bylo dobře vypnuté plotové pletivo, upevníme středový napínací drát k okům pletiva pomocí kousku vázacího drátu.
Montáž dráteného plotu

V případě, že je u stavby plotu použito plotové pletivo s již dvěma zapletenými napínacími dráty, připevněte a vypněte nejdříve středový napínací drát a poté pak pletivo odrolujte a připevněte a vypněte horní a dolní napínací drát, vpletený v pletivu.
print